29 Şubat 2016 Pazartesi

BAMBUSEAE HİNT KAMIŞI

Şubat 29 da sizinle çok kullanışlı ancak çok kullanılmayan bambuların dekoratif ve işlevsel özellikleri hakkında bilgi vereceğim. Bambuların bazı türlerinin 35 m lere kadar büyüdüğünü ve bu türlerin gövdelerinin odunsu bir yapıya dönüştüğünü biliyor olabilirsiniz. Bazı fotoğraflar ve filmler bambuların büyüklüğü hakkında bize ipucu vermekte. Bilmediğinizi düşündüğüm turşusunun yapıldığı ,Ülkemizde havlu sandalye yapımında kulllanıldığı, müzik aleti yapımında kullanıldığı,Donlara çok dayanıklı olduğundan diğer bitkilere siper olacak şekilde kullanıldıklarında onları korudukları.

Bambular güneşi ve nemi sever. gölge alanlarda çok büyümezler. Direk sulak alanlara da dikebilirsiniz. 1m ye kadar uzayan türleri saksılarda iç bahçelerde köşe kombinlerinde çok tercih edilmekte ve dekoratif durmaktadır. Bambuları toprağa dikerken derine dikmeye dikkat edin rizomlar yüzeyde zarar görebilir.  Bitkilerin kalpleri köklerinde olduğundan bu bazen ölümlere bile neden olmaktadır. 
Çinlilerin bambuyu tohumdan yetiştirmek işçin 5 yıl gübreleyip suladıklarını ve beşinci yılın sonunda bambunun 5yda 25m lere ulaştığının hikayesini anlatmamak olmaz. 5 yıl hiç baş göstermeyen tohum 5 yıl içinde zaten geleceği boya gelmiş. Çinliler sabırlı insanlar ondan kazanıyorlar. Biz bu denli sabretmeyi öğrenemedik galiba..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder