25 Şubat 2016 Perşembe

TOHUMDAN ÇİÇEK ÜRETİMİ

Üretim fidanlığı olmamızın en büyük avantajlarından  olan tohumdan üretim yöntemini şimdiye kadar birçok bitkide kullandık. Cycas , Manolya, Sardunya, Japon gülü vb. gibi

Üretimde ilk aşama tohumları ekeceğimiz viyol yada kasaları hazırlamak olmalıdır. Bunun için sıkı olmayan ve en iyi sonuç verdiği kanıtlanmış torf kullanılmalıdır. Torfla doldurduğumuz viyollere çok minik olmayan cycas ve manolya tohumları ekilebilir. Ancak bazı tohumlar kasaya atılmaya daha uygundur. Tek tek ayırt edemeyeceğiniz kadar küçüktürler. Tohumları attıktan sonra kapak sadece tohumu örtecek kadar olmalıdır. Sonrasında tohumlar nemini kaybetmeyecek şekilde sulanmalıdır.
Günlük yada iki günde bir duruma göre sulayabilirsiniz.

Tohumlar 4 yada 6 yaprak olduğunda saksılara alabilirsiniz. Bu süreçte de en dikkat edilecek husus mantar ve çürüme yapmamalarıdır. Sulamayı ölçülü yapmanız bu aşamada çok önemlidir. 2 -3 ay içinde de çiçeklenme olacaktır. Biz denemelere başladık sizinle bu konuda bir yayın daha paylaşacağım. Şu an 4 yaprak aşamasını beklemekteyiz. İthal sardunyalarımız yolda...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder